FAALİYETLERİMİZ
Engellilere Yönelik Bilgisayar Kursu
Merkezimizde engellilerin verimli istihdamı için gerekli olan eğitim eksiklerinin tamamlanması hedefi ile istihdam odaklı bir bilgisayar eğitim kursu uygulanmaktadır. Her kurda 13 kişiye, 4 ay boyunca sürecek olan Temel Bilgisayar Eğitimi verilmektedir. Eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarının verilmesinin ardından kursiyerlerin Engelsiz-İş ve İstihdam Merkezi tarafından istihdam edilmelerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
 
                Bilgisayarlı Muhasebe Kursu
Engelsiz-İş ve İstihdam Merkezi Eğitim Sınıfında uygulanmaya başlanılan Bilgisayarlı Muhasebe Eğitim Kursu ile her kurda 13 kişiye, 4 ay boyunca sürecek olan Temel Bilgisayarlı Muhasebe Eğitimi verilmektedir. Eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarının verilmesinin ardından kursiyerlerin Engelsiz-İş ve İstihdam Merkezi tarafından istihdam edilmelerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
 
        Görme Engellilere Yönelik Bilgisayar Kursu
Engelsiz-İş ve İstihdam Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen Görme Engellilere yönelik Temel Bilgisayar Eğitimi kursu ile her kurda 3 ay boyunca süren 160 saatlik eğitim programı uygulanmaktadır.
160 saatlik eğitim programı sonrasında her kurda 10 kursiyerle Bostancı Halk Eğitim Merkezi ortaklığında gerçekleştirilmektedir.
 
Eğitimini başarı ile tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarının verilmesinin ardından kursiyerlerin Engelsiz-İş ve İstihdam Merkezi tarafından istihdam edilmelerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
 
Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Görme Engellilere Yönelik Bilgisayar Kursu” ile 2004 yılından bu yana Kadıköy bölgesinde yaşamakta olan 150 görme engelliye bilgisayar eğitimi verilmiştir. Bu eğitim 2012 yılında da verilmeye devam edilecektir.
 
    Bilgisayar Destekli Grafik Tasarımı Meslek Eğitimi Kursu
2009 - 2010 yılarında Kadıköy Belediyesinin; Türkiye İş Kurumu Kadıköy Şube Müdürlüğü, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Anadolu Sağlar Derneği ortaklığında yürütüğü işitme engellilere yönelik “Bilgisayar Destekli Grafik Tasarımı Meslek Eğitimi Projesinde” 40 işitme engelli kursiyere  haftanın beş günü eğitim verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim programı 6 ay sürmüş olup bu süre içerisinde toplam 500 saatlik Grafik Tasarımı eğitimi uygulanmıştır. Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara İş-Kur onaylı sertifika verilmiştir.  
 
 
Eksik Değil Farklı Engelli Eğitim Projesi:
Eksik Değil Farklı “ adlı engellilerin istihdamına yönelik proje, Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Eğitim Vakfı liderliğinde; İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü, Kadıköy ve Beşiktaş Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilmiştir. Bu proje kapsamında 40 engelli eğitim almış olup, eğitim tamamlandıktan sonra kursiyerlerin istihdamı için yönlendirmeler yapılmıştır.
 
Görme Engellilere Yönelik Çorap Atölyesi

2005 – 2009 yılları arasında Körleri Eğitim Ve Kalkındırma Derneğinin işbirliği ile başlatılan Görme Engellilere Yönelik Çorap Atölyesinde 50 engelli çorap örme eğitimi almıştır.

Anasayfa | Hakkımızda | Faaliyetlerimiz | Basında Biz | Merkez | Destekçilerimiz | İletişim | Yararlı Bilgiler